Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

Προκριματικά Euro 2012 ( Ελλάδα )

Από τον Αγγελο Ζέζα

Με γκολάρες των Φωτάκη & Χαριστέα η Εθνική Ελλάδος νίκησε με 2 - 1 την Γεωργία στη Τιφλίδα & προκρίθηκε πανάξια για 3η συνεχόμενη φορά στη τελική φάση του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος ( 2004, 2008, 2012 ). Το συγκρότημα του Φ. Σάντος, αν & βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 19ο λεπτό ( γκολ - δώρο απο τον Α. Τζόρβα ), δεν τα παράτησε & παίζοντας εξαιρετικα σε άμυνα & επίθεση πήρε την πολυπόθητη νίκη & μαζί το απευθείας εισιτήριο για τα γήπεδα της Πολωνίας & της Ουκρανίας. Κομβικό σημείο το 68ο λεπτό, όταν ο Ταρκαμάτζε αυτοτραυματίστηκε σε μαρκάρισμα επί του Καραγκούνη. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο προπονητής τους Τ. Κετσπάγια είχε πραγματοποιήσει & τις 3 αλλαγές του. 16 ματς χωρίς ήττα ( ! ! ! ) συμπλήρωσε ο Φ. Σάντος στο πάγκο της Εθνικής, σημειώνοντας ιστορικό ρεκόρ! Η κλήρωση των ομίλων θα γίνει την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου στο Κίεβο της Ουκρανίας. Η Ελλάδα θα είναι στο γ' γκρουπ δυναμικότητας.